5 nástrah s laminátovou podlahou

Ponúkame vám odpovede na často kladené otázky o laminátových podlahách. Aké nástrahy vás môžu čakať pri nedodržaní základných pravidiel pokládky.

1. Aké sú dôvody skrivenia a prehýbania lamiel?

Skrivenie a prehýbanie lamiel nastáva v prípadoch, ak sa laminátová podlaha pred pokládkou dostatočne "neaklimatizovala". Aklimatizáciu vždy dodržiavajte! To znamená, že sa uzavreté balíky musia prispôsobiť klíme danej miestnosti min. 48 hodín na rovnom podklade.

2. Aký je dôvod otvorených špár?

Častým dôvodom otvorených špár u laminátovej podlahy je (príliš) nízka vlhkosť vzduchu v miestnosti a materiál vysychá. Je potrebné dbať na zachovanie nevyhnutnej vlhkosti vzduchu v danej miestnosti. Ideálne je počas vykurovacej sezóny mať vlhkosť vzduchu v danej miestnosti najmenej 50-65% pri teplote 20 až 22 ° C.

3. Aký je dôvod, že sa podlaha vyduje?

Vydutie znamená väčšinou to, že sa na určitom mieste lamela dotýka múru, resp. že niekde dilatačná špára nestačí (potrubie vykurovania, zárubňa, podlahové profily a pod.). Skontrolujte všetky miesta, či tu je ešte možnosť pohybu. Stačí aj minimálny dotyk, aby sa podlaha vydula.

4. Aký je dôvod napučania hrán?

Ak sa podlaha umýva vodou príliš často resp. ak zostávajú kvapaliny stáť na podlahe a ihneď sa neodstránia, dochádza často v oblasti hrán k tzv. napučaniu hrán. Vlhkosť prenikne do špár a drevitý materiál touto vlhkosťou napučí. Možno tomu zabrániť, ak budete podlahu umývať navlhko, aby voda na podlahe dlho nestála a nevsiakala.

5. Čo je dôvodom, že laminátová podlaha vyzerá opotrebovane?

Tento problém často vzniká použitím nevhodných čistiacich prostriedkov. Tieto čistidlá tvoria vrstvy, ktoré sa na podlahe ukladajú a vytvárajú zašlý vzhľad. Nepoužívajte čistidlá ako sú leštenky alebo vosky na parkety.