Podložky pod podlahu. Sú dôležité? Prečo?

Hneď na úvod si ujasníme, že áno aplikácia podložky je dôležitým krokom pred každou inštaláciou podlahy plávajúcim spôsobom. Ak ste vo svete podláh nováčikom, možno ani netušíte, čo je podložka pod podlahu. Pravdepodobne, vám niekto o nej povedal a nakoniec ste skončili úplne zmätení.

V článku vám odpovieme na všetky vaše otázky vrátane toho, kedy a či potrebujete podložku ako aj to, ktorá je pre vašu podlahu najlepšia.

Čo je podložka pod plávajúcu podlahu?

Podložka je jednoducho vrstva medzi vašim podkladom (napr.betón) a novou podlahou. Jedná sa o podložku, často vyrobenú z polystyrénu, polyetylénu, polyuretánu, korku alebo aj drevovlákna, ktorá sa položí na podklad pred inštaláciou podlahy. Väčšina podláh plávajúcim spôsobom vyžaduje inštaláciu podložky, ak nie je už súčasťou podlahy. 

Pokiaľ teda vaša podlaha nebola dodaná s integrovanou podložkou (teda nebola jej súčasťou), pravdepodobne budete potrebovať dokúpiť samostatnú podložku. Podložka dodáva teplo a ticho, a čo je dôležitejšie, zvyšuje životnosť vašej novej podlahy. 

Prečo potrebujem podložku?

"Plávajúca podlaha" nie je pribitá ani nalepená na podklad, preto potrebuje medzi podkladom a samotnou podlahou určitú formu vankúša, aby mohla ľahko plávať. Taktiež, aby sa zabránilo poškodeniu v dôsledku trenia medzi podlahou a podkladom. Takto získa podlaha hladký povrch, na ktorom bude plávať.

Podložka má niekoľko ďalších účelov:

1. Poskytuje podporu vašej podlahe. Jednoducho povedané poskytuje väčšiu stabilitu. Slúži ako ochranná bariéra medzi vašou podlahou a podkladom.

2. Minimalizuje dutý zvuk spôsobený chôdzou. Podloženie tlmí zvuky spôsobené krokmi.

3. Odoláva vlhkosti. Pôsobí ako bariéra proti škodlivej vlhkosti a prachu.

4. Pomáha vyhladiť drobné nedostatky v podklade.

5. Poskytuje zvýšenú tepelnú izoláciu.

6. Zvyšuje životnosť vašej podlahy. Podoprením vašej podlahy a ochranou pred trením vám podložka pomôže udržať vašu podlahu krásnu aj po ďalšie roky.

Čo je to parozábrana?

Ak pokladáte podlahu na betónový podklad, okrem podložky sa často inštaluje aj parozábrana. Parozábrana pomáha chrániť vašu novú podlahu pred vlhkosťou. Je veľmi dôležité ju použiť, aby ste zabránili možnému poškodeniu v dôsledku vlhkosti uvoľňovanej betónom. Parozábrana je v skutočnosti retardérom.

Jedná sa o vrstvu tenkého plastového materiálu, PE fólia (parozábrana), ktorá zabráni absorpcii akejkoľvek vlhkosti do podlahového jadra. Ak však inštalujete podlahu na drevo alebo na existujúcu podlahu, parozábranu nepotrebujete.

Tepelný odpor podložky

Ak máte doma podlahové kúrenie, tak ako aj pri výbere podlahového materiálu, tak aj pri podložke treba brať do úvahy, či je vhodná a teda kompatibilná s podlahovým kúrením.

Vhodnosť podložky pri podlahovom vykurovaní

Tak ako aj vaša podlaha, tak aj podložka má svoj tepelný odpor.  Čím je tento tepelný odpor nižší, tým je efektívnejšie podlahové vykurovanie.

Všeobecne platí tepelný odpor všetkých materiálov položených na podlahu s vykurovaním (parozábranná podložka, zvukoizolačná podložka, podlaha) nesmie prekročiť 0,15 m2K/W . Pre rýchle a komfortné podlahové vykurovanie je optimálne pokiaľ je tento súčet max 0,10 m2K/W.

Každý materiál podložky môže mať iný tepelný odpor, a preto sa vždy informujte u dodávateľa podložky aký ma tepelný odpor. Podložky Parador Akustik-ProtectStick-Protect majú tepelný odpor len 0,01 m²K/W.

Ktorú podložku pod podlahu mám použiť?

Rôzni výrobcovia ponúkajú rôzne podložky s funkciami, ktoré môžu zvýšiť dojem a výkon vašej podlahy. Podložky sú vyrobené z mnohých druhov prírodných materiálovom alebo plastov, z ktorých každý má svoje vlastné výhody.

Polyuretán

Podložky z polyuretánu zaručujú výbornú akustickú izoláciu. Tieto podložky majú vysokú odolnosť voči zaťaženiu. Sú vhodné pre náročnejších užívateľov. 

Patrí medzi univerzálne podložky. Sú vhodné pod laminátové, drevené, celovinylové, vinylové na HDF nosiči podlahy. Polyuretánové podložky zoženiete samostatne, ale aj s integrovanou PE fóliou (parozábranou).

Parador ma vo svojej ponuke Polyuretánovú podložku minerál už s integrovanou PE fóliou Akustik protect 100 >> 

Špeciálnou podložkou pod vinylové dielce na nalepenie, namiesto lepidla je podložka Parador Stick-Protect. Je to samolepiaca podkladová vrstva pre vinylové podlahy, ktorá bola špeciálne vyvinutá tak, aby sa nemusela lepiť na poter.  

Drevovlákno

Drevovláknitá podložka je vhodná pod laminátové, drevené aj vinylové podlahy na HDF nosiči. Je vyrobená z prírodných drevených vlákien. Má výbornú zvukovú izoláciu. Drevovláknita podložka je zväčša bez integrovanej PE fólie (parozábrany).

Parador má v ponuke drevovláknitu podložku Plan-Protect, ktorá zaisťuje optimálnu kompenzáciu pre malé nerovné podlahy. 

Penový polyetylén, polyetylén

Polyetylénová podložka patrí medzi najzakladanejšie podložky. Zároveň patrí medzi tie najlacnejšie alternatívy, no stále ponúka dostatok zvukovej izolácie. Táto podložka je vhodná pod laminátovú a drevenú podlahu. Polyetylénové podložky zoženiete samostatne, ale aj s integrovanou PE fóliou (parozábranou).

Korok

Korková podložka býva obľúbená medzi majiteľmi bytov. Má to svoj dôvod! Korok absorbuje zvuk lepšie ako väčšina podložiek. Je antistatická aj antialergická. Korok je tiež ekologickou voľbou. Prírodná antimikrobiálna povaha korku navyše zabraňuje množeniu baktérií, plesní. Vďaka tomu je korok skvelou voľbou pre alergikov.

Pri korkových podložkách je ideálne, aby bola podložka integrovaná pod podlahu. Vtedy má ešte lepší účinok, čo sa týka tlmenia. Čiže podlaha je dodaná už s korkovou podložkou. Korková podložka je vhodná pod laminátové, drevené aj vinylové podlahy.

Extrudovaný polystyrén XPS

Podložka je vyrobená z extrudovaného XPS polystyrénu za použitia termoizolačnej metódy. Tlmí hluk, tlmí echo efekt a zvyšuje hodnotu útlmu kročajavého hluku. Podložka je odolná voči vlhkosti a pliesniam.

Je to tiež jedna z najuniverzálnejších podložiek a možno ju použiť pod rôzne typy podláh vrátane laminátových, niektorých vinylových a drevených. Polystyrénové podložky zoženiete samostatne, ale aj s integrovanou PE fóliou (parozábranou).

Ako mám inštalovať podložku?

Inštalácia podložky je oveľa ľahšia, ako si väčšina ľudí myslí. Podložka môže byť dodaná samostatne v rolke, v plátoch, v tzv. harmonike alebo môže byť súčasťou podlahy.

1. Ak je podložka dodaná v rolke začnite rolovaním po jednom rade, kolmo na smer, ktorým sa bude podlaha ukladať.

2. Tam, kde sa budú časti podložky stretávať ich treba zlepiť dokopy - uistite sa, že sa neprekrývajú! Niektoré podložky sa dodávajú už s lepiacou páskou.

3. A to je všetko! Samozrejme je vždy dobré skontrolovať si u výrobcu, či má váš produkt konkrétnejšie pokyny.

Pozor! Ak má podložka už integrovanú PE fóliu (parozábranu) pokladá sa s PE fóliou smerom hore. Ak však máte zvlášť PE fóliu a zvlášť podložku, najprv sa podkladá PE fólia (parozábrana) a na to sa pokladá podložka.

Mnohé značky ponúkajú už podložku ako súčasť podlahy (čiže podložka + podlaha sú spolu). Taktiež sú na trhu k dispozícií podložky, ktorých je PE fólia ich súčasťou (čiže podložka + PE fólia sú spolu). Ušetrí vám to čas a peniaze spojené s inštaláciou. U značky Parador má Vinylová podlahá na HDF nosiči a Kompozitná podlaha Modular One integrovanú korkovú podložku (čiže podložka + podlaha sú spolu). Kompozitná podlaha SPC na minerálnom jadre má integrovanú polyetylénovú podložku (čiže podložka + podlaha sú spolu). K týmto podlahám stačí už len dokúpiť PE fóliu (parozábranu). Žiadna ďalšia podložka nie je potrebná, ani vhodná.

Kompozitná podlaha Modular One, kde je korková podložka súčasťou podlahy: