Akú podlahu do kuchyne? Dlažba, drevo, laminát či vinyl?

V kuchyni je bežné, že sa vyleje niečo, čo každá podlaha nestrávi. Následky na seba nenechajú dlho čakať a môžu nám začať napučať hrany, alebo sa stratí poškodením charakter podlahy, pre ktorý sme si ju vybrali. Podlaha tiež musí zniesť dostatočnú záťaž (kuchynská linka, stôl + stoličky, chladnička a pod...) a byť odolná voči oderom. Ktorá podlaha spĺňa tieto požiadavky a je do kuchyne najvhodnejšia?

Dlažba

Na Slovensku je v kuchyni najbežnejšia dlažba, lebo je nenáročná na údržbu a odolná voči vlhkosti a agresívnym látkam. Jej nevýhodou je chladný povrch a v prípade pádu niečoho ťažšieho na podlahu ľahšie vzniknú praskliny. V aktuálnom trende spojenej obývačky s kuchyňou sa preferuje jednotný štýl, ktorý sa dlažbou ťažko zachová. Ak uprednostňujete dlažbový dekor, môžete si zvoliť aj alternatívu v podobe vinylu, ktorý je ešte odolnejší a nie je taký chladný. Pozrite si naše dlažbové dekory. Cenovo vás dlažba bude stáť porovnateľne s laminátovou podlahou. 

Drevená podlaha

Mnoho ľudí túži jedine po dreve a dá si ho aj do kuchyne. Drevo dáva miestnosti pocit tepla domova a aj napriek rôznym alternatívam je stále veľmi obľúbené. Umiestniť drevenú podlahu do kuchyne je dizajnovo atraktívne, ale nie je to úplne najpraktickejšie riešenie. Nedá sa povedať že drevo je v kuchyni tabu, len je to jednoducho prírodný materiál, ktorý podlieha opotrebeniu. Drevená podlaha rozhodne nie je tak odolná voči nárazom, odtlačkom, agresívnym látkam a škrabancom, ako podlaha z laminátu či vinylu. Na druhú sa dá renovovať (prebrúsiť a nalakovať) vďaka čomu jej životnosť znásobíte. Pri výbere drevenej podlahy treba dbať na to, aby ste si vybrali tvrdý, hustý typ dreva (dub, buk, bambus). Značka Parador vám v tomto ohľade ponúka kvalitné 3-vrstvé podlahy zložené z masívneho a tvrdého dreva. Čo sa týka ceny, tá je často radovo vyššia a splniť si sen o drevenej podlahe žiaľ nemôže každý.

 Laminátová podlaha

Nevýhodou u bežnej laminátovej podlahy je, že sa nehodí do vlhkého prostredia. Mláky treba vždy z podlahy utrieť, pretože inak by na nej mohli napučať hrany. Laminátová podlaha je chladnejšia a pri poškodení ju musíte zväčša celú vymeniť. Dôležité je upozorniť aj na fakt, že nie každá laminátová podlaha sa hodí do kuchyne. Treba si vybrať typ, ktorý má ochranu proti škrabancom a má dostatočne hustú HDF (pomleté drevo zlisované do platní) a povrchovú úpravu odolnú voči vode. Tieto požiadavky dokonale spĺňa kolekcia Classic 1050 a vyššie od PARADORU. Veľká výhoda oproti iným podlahám je nosná doska Aquaproof, ktorá poskytuje dvojnásobne väčšiu ochranu, odolnosť a pevnosť oproti mnohým iným značkám. Samotné lamely sú výrazne ťažšie ako u iných typov a vďaka výborným technickým parametrom sú podlahy vhodné aj do náročných komerčných priestorov. Za zmienku určite stojí ochrana pred mikroškrabancami, pred napučaním hrán, vysoká antistatickosť(zabraňuje vzniku elektrostatického náboja) a neuveriteľná doživotná garancia pre domáce použitie.

Vinylová podlaha

do kuchyne jednoznačne patrí. Cenovo sa vinylové podlahy radia medzi tie drahšie, avšak túto cenu s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete Ľutovať. Vďaka svojmu zloženiu zo syntetického materiálu sú podlahy extrémne odolné. Vinylová podlaha je bez problémov vhodná do kuchyne či kúpeľne. Je odolná voči teplotám, nárazom, vode a agresívnym látkam. Vďaka svojim vlastnostiam si podlaha udrží dlhé roky svoju charakteristickú farbu aj tvar. Okrem toho, že sú vinylové podlahy skutočne odolné, posunuli sa graficky na vysokú úroveň, vďaka čomu výrazne konkurujú hlavne laminátom. Viacero ľudí ich uprednostní aj z dôvodu, že sú teplejšie. Nevýhodou je však u niektorých samotné zloženie, ktoré môže obsahovať škodlivé látky. Opäť je veľmi dôležité vybrať si správnu značku. PARADOR vinylové podlahy podliehajú pravidelným prísnym testom a môžu sa pochváliť certifikátmi ,ktoré potvrdzujú kvalitu, nezávadnosť, bezpečnosť, kontrolu emisií a procesu výroby. Parador vinyl je vhodný aj do detských izieb, či seniorských zariadení.

Všetky naše podlahy sú dostupné v rámci celého Slovenska cez eshop, alebo v kamenných predajniach. Nechajte si poslať veľkú vzorku len za 1€.

Kompozitná podlaha

Na záver máme pre vás ešte špecialitu v podobe kompozitnej podlahy Modular ONE. Väčšina zákazníkov sníva o tom, že bude podlaha prírodná a zároveň nezničitelná. To je síce utópia, ale ak sa tomu niečo aspoň trochu približuje, tak je to Modular ONE. Jedná sa o kompozitnú podlahu s vysokou odolnosťou voči námahe, oderu a vlhkosti (dokonca aj vysokým teplotám do 170°C), pričom je vyrobená na prírodnej báze - viac si onej môžete prečítať v tomto článku. Túto podlahu tiež určite odporúčame do kuchyne, kúpelne, chodby, vtupnej haly a podobne životom skúšaných priestorov. Ak teda zháňate prírodnú a zároveň vysoko-odolnú podlahu, tak toto je pre vás ideálna voľba. Vzhľadom na kvality podlahy je cena veľmi priaznivá.

Chcem získať výhodnú cenovú ponuku