Akú podlahu do kuchyne? Dlažba, drevo, laminát či vinyl?

V kuchyni je bežné, že sa vyleje niečo, čo každá podlaha nestrávi. Následky na seba nenechajú dlho čakať a môžu nám začať napučať hrany, alebo sa stratí poškodením charakter podlahy, pre ktorý sme si ju vybrali. Podlaha tiež musí zniesť dostatočnú záťaž (kuchynská linka, stôl + stoličky, chladnička a pod...) a byť odolná voči oderom. Ktorá podlaha spĺňa tieto požiadavky a je do kuchyne najvhodnejšia?

Dlažba

Na Slovensku je v kuchyni najbežnejšia dlažba, lebo je nenáročná na údržbu a odolná voči vlhkosti a agresívnym látkam. Jej nevýhodou je chladný povrch a v prípade pádu niečoho ťažšieho ľahšie vzniknú praskliny na podlahe. V aktuálnom trende spojenej obývačky s kuchyňou sa preferuje jednotný štýl, ktorý sa dlažbou ťažko zachová. Ak uprednostňujete dlažbový dekor, môžete si zvoliť aj alternatívu v podobe vinylu, alebo kompozitu, ktorý je ešte odolnejší a nie je taký chladný. Pozrite si naše dlažbové dekory vinyl alebo dlažbové dekory kompozitu. Cenovo vás bude dekor - dlažba vinyl stáť porovnateľne s laminátovou podlahou. 

Drevená podlaha

Mnoho ľudí túži jedine po dreve a dá si ho aj do kuchyne. Drevo dáva miestnosti pocit tepla domova a aj napriek rôznym alternatívam je stále veľmi obľúbené. Umiestniť drevenú podlahu do kuchyne je dizajnovo atraktívne, ale nie je to úplne najpraktickejšie riešenie. Nedá sa povedať, že drevo je v kuchyni tabu, len je to jednoducho prírodný materiál, ktorý podlieha opotrebeniu. Drevená podlaha rozhodne nie je tak odolná voči nárazom, odtlačkom, agresívnym látkam a škrabancom, ako podlaha z laminátu, či vinylu. Na druhej strane sa dá renovovať (prebrúsiť a nalakovať) vďaka čomu jej životnosť znásobíte. Pri výbere drevenej podlahy treba dbať na to, aby ste si vybrali tvrdý, hustý typ dreva (dub, buk, bambus). Značka Parador vám v tomto ohľade ponúka kvalitné 3-vrstvé podlahy zložené z masívneho a tvrdého dreva. Čo sa týka ceny, tá je často radovo vyššia a splniť si sen o drevenej podlahe žiaľ nemôže každý.

Laminátová podlaha

Nevýhodou u bežnej laminátovej podlahy je, že sa nehodí do vlhkého prostredia. Mláky treba vždy z podlahy utrieť, pretože inak by na nej mohli napučať hrany. Laminátová podlaha je chladnejšia a pri poškodení ju musíte zväčša celú vymeniť. Dôležité je upozorniť aj na fakt, že nie každá laminátová podlaha sa hodí do kuchyne. Treba si vybrať typ, ktorý má ochranu proti škrabancom a má dostatočne hustú HDF (pomleté drevo zlisované do platní) a povrchovú úpravu odolnú voči vode. Tieto požiadavky dokonale spĺňa kolekcia Classic 1050. Veľká výhoda oproti iným podlahám je nosná doska Aquaproof, ktorá poskytuje dvojnásobne väčšiu ochranu, odolnosť a pevnosť oproti mnohým iným značkám. Samotné lamely sú výrazne ťažšie ako u iných typov a vďaka výborným technickým parametrom sú podlahy vhodné aj do náročných komerčných priestorov. Za zmienku určite stojí ochrana pred mikroškrabancami, pred napučaním hrán, vysoká antistatickosť (zabraňuje vzniku elektrostatického náboja) a neuveriteľná doživotná garancia pre domáce použitie.

Laminát Hydron 600

Tu nevýhoda vlhkého prostredia neplatí. Nová generácia vodeodolných laminátových podláh je odolná voči stojatej vode až 24 hodín. Pozor nie špliechajúca voda, ale voda je na podlaha celých 24 hodín a podlaha je bez poškodenia. Laminátová podlaha je tiež odolná proti mikro-škrabancom, má antistatické vlastnosti a je rozmerovo stabilná. Kvalita laminátových podláh sa opäť posunula o ďalší level.

Vinylová podlaha

do kuchyne jednoznačne patrí. Cenovo sa vinylové podlahy radia medzi tie drahšie, avšak túto cenu s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete ľutovať. Vďaka svojmu zloženiu zo syntetického materiálu sú podlahy extrémne odolné. Vinylová podlaha je bez problémov vhodná do kuchyne, či kúpeľne. Je odolná voči teplotám, nárazom, vode a agresívnym látkam. Vďaka svojim vlastnostiam si podlaha udrží dlhé roky svoju charakteristickú farbu aj tvar. Okrem toho, že sú vinylové podlahy skutočne odolné, posunuli sa graficky na vysokú úroveň, vďaka čomu výrazne konkurujú hlavne laminátom. Viacero ľudí ich uprednostní aj z dôvodu, že sú teplejšie. Nevýhodou je však u niektorých samotné zloženie, ktoré môže obsahovať škodlivé látky. Opäť je veľmi dôležité vybrať si správnu značku. PARADOR vinylové podlahy podliehajú pravidelným prísnym testom a môžu sa pochváliť certifikátmi, ktoré potvrdzujú kvalitu, nezávadnosť, bezpečnosť, kontrolu emisií a procesu výroby. Parador vinyl je vhodný aj do detských izieb, či seniorských zariadení.

Kompozitná podlaha Modular ONE

Na záver máme pre vás ešte špecialitu v podobe kompozitnej podlahy Modular ONE. Jedná sa o kompozitnú podlahu, ktorá odolá vlhkosti dokonca aj vysokým teplotám do 170°C, a pritom je vyrobená na prírodnej báze - viac si o nej môžete prečítať v tomto článku. Túto podlahu tiež určite odporúčame do kuchyne, kúpeľne, chodby, či vstupnej haly.

Kompozitná podlaha SPC 

Táto 100% vodeodolná podlaha je jednou z najlepších volieb, čo sa týka vlhkosti. Taktiež ak nie ste fanúšikmi prechodových líšt, tu ich nebudete potrebovať. Kompozitné podlahy SPC môžete pokladať bez dilatácie medzi miestnosťami do 400 m2SPC podlaha od PARADOR má už vopred integrovanú podložky k podlahe hrubú 1 mm, tým poskytuje tlmenie hluku a zvyšuje pohodlie pri chôdzi po podlahe. Podlahy SPC sú obzvlášť vhodné na podlahové kúrenie vďaka svojmu nízkemu tepelnému odporu. 

Všetky naše podlahy sú dostupné v rámci celého Slovenska cez eshop, alebo v kamenných predajniach. Nechajte si poslať veľkú vzorku len za 3€.

Chcem získať výhodnú cenovú ponuku