Čo je "plávajúca podlaha"?

Pojem "plávajúca podlaha" sa nevzťahuje na typ podlahového materiálu, ale na spôsob inštalácie, ktorý je možné použiť s rôznymi materiálmi, vrátane laminátových, drevených, vinylových, či kompozitných podláh

Plávajúce podlahy sú čoraz populárnejšie pre množstvo druhov podlahových krytín. Často sa však nesprávne používa pojem „plávajúca podlaha“ ako synonymum s laminátovou podlahou. Je to preto, že laminátové podlahy sú priekopníkom pokládky plávajúcim systémom.

Plávajúca podlaha je systém pokládky, ktorý nie je pevne spojený s podkladom a dá sa povedať, že teda na podklade len tak leží "pláva".

Plávajúca podlaha sa nedotýka stien, čo nie je chyba, ale jej stratégia. V tom prípade podlahu neovplyvnia iné fyzikálne, či chemické zmeny na stenách a susednej konštrukcii.

Plávajúca metóda umožňuje podlahe reagovať na zmeny relatívnej vlhkosti miestnosti bez poškodenia spoja alebo uvolnenia, odkliknutia. Podlahové dosky sú vzájomne spojené systémom pero-drážky, často známy ako click-lock. Tvar pero-drážok sa môže u jednotlivých výrobcov líšiť, pretože existuje niekoľko patentovaných typov spojov.

Systém pokládky "plávajúcej podlahy" je odlišný od systému lepenia alebo klincovania, ktoré boli kedysi štandardom pre takmer všetky podlahové materiály.

Inštalácia plávajúcej podlahy

Vďaka ľahkosti a jednoduchosti plávajúca podlaha šetrí peniaze. Jej inštalácia je oveľa rýchlejšia, čo z nej robí obľúbenú metódu pre domácich majstrov. Ale dobrá inštalácia plávajúcej podlahy vyžaduje "rovný, tvrdý a nedrolivý podklad".

Pri zlej pokládke alebo tenkému materiálu podlahy môžete mať dutý pocit pod nohami, ktorý je menej príjemný ako pevnosť pribitého tvrdého dreva alebo lepenej keramickej dlaždice.

Tento problém je možné minimalizovať inštaláciou kvalitnej penovej podložky. Podložka by mala byť súčasťou každej plávajúcej podlahy. Podložka pod plávajúcu podlahu predstavuje síce neviditeľnú súčasť podlahy, no o to významnejšiu. Výber podložky by malo byť dôležité, pretože priamo ovplyvňuje finálny výsledok podlahy.

Náklady na plávajúcu podlahu 

Náklady na plávajúcu podlahu sa značne líšia a závisia väčšinou od typu materiálu podlahy a jeho kvality. Všeobecne ale možno povedať, že profesionálna inštalácia plávajúcej podlahy je podstatne lacnejšia ako väčšina lepených alebo klincovaných podláh, pretože inštalácia je oveľa ľahšia a rýchlejšia. 

Údržba a opravy plávajúcej podlahy 

Výmena poškodených lamiel je zvyčajne oveľa jednoduchšia pre plávajúce podlahy ako pre lepené podlahy. Je ju možné jednoducho demontovať a vymeniť poškodené dosky.

Je plávajúca podlaha to pravé pre vás? 

Plávajúca podlaha môže byť dobrou voľbou, ak ste domáci majstri. Podlahy inštalované plávajúcim systémom sa inštalujú ľahšie v porovnaní s lepenými podlahy. Taktiež pre jej udržateľnosť patri medzi najvyhľadávanejšie systémy pokládky.